OHAL MAĞDURLARI YOKSULLUK KISKACINDA
18.11.2016


Olağanüstü hal sürecinde yaşanan ihraçlar, açığa almalar, tutuklamalar ve getirilen kısıtlamalar on binlerce insanı sosyal ve ekonomik hayattan soyutlayarak adeta 'yoksulluğa mahkûm' etti.

 

Olağanüstü hal sürecinde getirilen olağanüstü kısıtlamalardan etkilenen kesimleri ikiye ayırmak gerekiyor. Biri haklarında soruşturma bulunanlar, ikincisi ise haklarında soruşturma olmamasına karşın OHAL’den doğrudan ya da dolaylı etkilenenler. 

İkinci kısımdakileri kapatılan özel işletmelerden atılan çalışanlar ile kamudan atılanlar oluşturuyor. Darbe girişiminin ardından kamudan atılan 50 bin memur ile 30 bine yakın öğretmenin çoğunluğu işsizlikle boğuşuyor. Bir köy öğretmeni yaşadığı durumu “Beş yıllık evliyim. Kış geliyor kömür alacak paramız yok. Hamallık yapayım diyorum Suriyelilerin çok ucuza çalışmasından dolayı kimse hamallık dahi yaptırmıyor. Çaresiz kaldık ve ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye anlatıyor.

Üniversitelerden atılan akademisyenlerin durumu da farksız değil. Sosyolog eğitimci Doç. Dr. Kemal İnal yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “27 yıl boyunca kendi çabamla kazandığım bütün haklarım hükümetin aldığı bir kararla buharlaşmış oldu. 1 Eylül’de işten atıldım, o günden itibaren onlarca yere CV gönderdim, hiçbir yerden dönüş olmadı. Herhalde korktuklarından dolayı böyle davranıyorlar. Öğretmen olan eşim de görevden uzaklaştırıldığı için borçlarımızla baş başa kaldık. Tek çıkış yolum yurt dışı. Yurt dışında hocalık yapmak için değişik kuruluş ve üniversitelere başvurdum. Yurt dışında bir üniversite bana üç aylık iş verdi ama bu kez de pasaportum iptal edildi ve yurt dışına çıkamadım. Tam bir köşeye kıstırılmış vaziyetteyim.”

İzmir’de kapatılan bir özel hastanenin doktor çalışanı isminin açıklanmaması kaydıyla yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Uzun süre iş aradım. Sonra bir özel hastanede iş buldum. İşe başlayacağım gün bana sigorta girişimin sisteme yapılamadığı bildirildi. Sigortayı aradık, hakkımda inceleme olduğunu, ancak bu incelemenin ardından sigorta girişimin yapılmasına sistem tarafından izin verilebileceği belirtildi. Hala işsizim.”

Adalet Bakanlığı 27 Eylül’de 70 bin kişi hakkında adli işlem yapıldığını açıklamıştı. Soruşturmaların hız kesmeden bugüne kadar sürdüğü düşünüldüğünde, bu sayının 100 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Haklarında soruşturma olanlar da farklı uygulamalarla karşı karşıya.

Bu kısıtlamaları yaşayanların hepsi haklarındaki soruşturmalar tamamlanmamış ya da hakkında hiç soruşturma açılmamış kesimleri kapsıyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Altıparmak, “Darbeyle somut hiçbir ilişkisi kurulamamış olan bir kişinin, ömür boyu tüm ekonomik ve sosyal haklarından ve bunun doğal sonucu olarak medeni haklarından mahrum bırakılması, hakların özüne dokunur” diyor. Altıparmak şöyle devam ediyor: “KHK’larda listeleme usulü kamu görevinden çıkarma Anayasa’nın 2. maddesinde düzenlenen cumhuriyetin temel ilkelerinin ağır ihlaline vücut vermektedir. Bununla birlikte, Türkiye uluslararası hukukun da koruduğu evrensel ilkelere aykırı, insanları ‘sivil ölüm’e mahkûm eden bu pratiği ilelebet devam ettiremez. Siyasi olarak bu yoldan dönülmezse, eninde sonunda bu uygulama hukuken geri dönmeye mahkûmdur. Bu nedenle, siyasi iktidarın acilen hukuk dışı yöntemler yerine, halkın hakikati bilme hakkına saygı gösteren şeffaf ve adil soruşturmalar yoluyla temizleme yoluna yönelmesi gerekir. Yoksa sadece on binlerce insan haksızlığa uğramayacak, FETÖ’yle mücadele de yalan olacak.”

Haklarında soruşturma bulunan 100 bin, memurluktan atılan 50 bin kişi ile özel şirketlerde çalışıp da işinden olan on binlerce insan bugün bahsi geçen uygulamalar nedeniyle olağanüstü kısıtlamalarla karşı karşıya. Aileleriyle birlikte sayıları neredeyse 1 milyona yaklaşan bu kesim için gelecek hiç de umutlu görünmüyor.

 

 


Kaynak: http://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2016/11/turkey-emergency-rule-risk-of-poverty-for-victims.html#ixzz4QLnuGVyv


Bu haber 286 kez görüntülendi
 
Ana Sayfa | www.suleymandemirel.com.tr | İletişim |
Aktif Ziyaretçi:2 Bugün Gelen: 191 Toplam Ziyaretçi: 648606
Tasarım ve Uygulama: Bey Bilgisayar